Wybierz kategorię
Wyszukiwarka


Zaawansowane wyszukiwanie
Producent
Towar dnia
PKN ORLEN
Mecenasem wydania płyty "Strofy Pamięci" został
PKN ORLEN

PKN Orlen

Podgląd zamówienia

Aby sprawdzić status zamówienia wpisz jego unikalny numer
Informacje o produkcie
Maria Pomianowska & przyjaciele - Moniuszko z 1000 i jednej nocy
„Projekt Fundacji Niezależny Fundusz Kultury Polcanart i Marii Pomianowskiej stanowi próbę spotkania międzykulturowego, którego główną osią są wybrane dzieła wielkiego polskiego kompozytora Stanisława Moniuszki.
 
Stanisław Moniuszko - Jeden z najwybitniejszych kompozytorów polskiego romantyzmu. Jest nazywany ojcem polskiej opery narodowej. Urodził się 5 maja 1819 r. w Ubielu, zmarł 4 czerwca 1872 r. w Warszawie. Kompozytor, dyrygent, pedagog, organista, wielki patriota; autor ponad 300 pieśni, a także wielu oper, operetek, baletów i muzyki kościelnej. Tworzył muzykę nacechowaną narodowo, w swoje kompozycje niejednokrotnie wplatał wyraziste elementy polskiego folkloru, wykorzystywał w nich też utwory polskich i światowych poetów: Jana Kochanowskiego, Adama Mickiewicza, Wolfganga Goethego, Victora Hugo, Georga Byrona. Jego najsłynniejsze dzieła to opery: „Halka”, „Straszny dwór”, „Paria”, „Hrabina”. Twórca „Śpiewników Domowych”, w których zapisał wiele znanych pieśni, takich jak: „Prząśniczka”, „Pieśń wieczorna”, „Kozak”, „Dziad i Baba”.
 
Utwory zaproponowane na płycie to unikatowe, twórcze opracowania Marii Pomianowskiej zarówno znanych, jak i nowo odkrytych, dzieł Moniuszki z wykorzystaniem instrumentarium etnicznego z różnych stron świata, muzyki klasycznej i muzyki ludowej. To wyjątkowe połączenie tradycji muzycznej sześciu kontynentów z wybranymi utworami Moniuszki. Na płycie usłyszymy szereg znanych i lubianych pieśni w opracowaniu Marii Pomianowskiej, a w załączonej wkładce przeczytamy informacje o artystach biorących udział w projekcie i użytych w nim instrumentach.
 
Chcemy serdecznie podziękować wszystkim osobom i instytucjom zaangażowanym w to przedsięwzięcie, które nam zaufały i pomogły. Szczególne podziękowanie należy się autorowi szaty graficznej Andrzejowi Pągowskiemu. Artysta ten kolejny już raz wspiera i ubarwia projekty Marii Pomianowskiej.” - Aleksander Czajkowski-Ładysz,
 
Prezes Fundacji Niezależny Fundusz Kultury Polcanart
 
„Pomysł „Moniuszko z 1000 i jednej nocy” to próba przeniesienia muzyki wybitnego polskiego kompozytora w świat dźwiękowej fantastyki. To podróż wyobraźni, której osią są wybrane dzieła Stanisława Moniuszki. Odwiedzamy miejsca spotkania niezwykłych brzmień, gdzie afrykański balafon brzmi doskonale z polską suką spod Biłgoraja, doprawiony rytmem indyjskiej tabli. Kryterium doboru instrumentarium, na które opracowałam utwory Moniuszki, była chęć stworzenia nowych barw i emocji w muzyce. Materiał na płycie to pieśni bez słów, gdzie całe historie rozgrywają się na płaszczyźnie li tylko dźwięku.
 
Ludzie starożytnego Wschodu mawiali, że baśnie, i ci co je opowiadają, tworzą nasz świat, a miejsce, do którego nas zabierają istnieje. Gdy baśń się kończy, historia powraca do źródła, z którego wypłynęła, jak fala oceanu, aby czekać na kolejne opowiedzenie i odsłonę.
 
W dalekich krajach mędrcy mawiają, iż nasz rzeczywisty świat ma w istocie baśniową naturę, a my śnimy na jawie. Nasze życie to malowidło złożone z kolorów, będących odbiciem zasad, na których wspiera się funkcjonowanie tego świata.
 
Do dziś, na każdym kontynencie, opowiadacze baśni uważani są za posłańców ze świata duchowego, łączników między tym co widzimy a tym co niewidzialne. Baśnie traktowane są jak lekarstwo, a ich słuchanie wzbogaca duszę. Materiał na płycie zabiera nas do samego serca polskiej muzyki, którym jest twórczość Moniuszki, ale poprzez swe bajkowe odsłony, bogatymi wzorami dźwięków pustyni, stepu czy oceanu, wprowadza słuchacza w świat muzycznej fantazji. Wiele pieśni Moniuszki, które opracowałam, łączy się z echem melodii Dalekiego Wschodu, Indii czy Afryki. Jest nawet kompilacja pieśni Swaty i bułgarskiego tańca ludowego Novozagorskij horo z repertuaru legendarnego gadulkarza M. Niedialkova oraz koreańska melodia Arirang wpleciona w moniuszkowski Triolet. Wszystkie utwory doprawione zostały bogatą improwizacją. Na płycie znajdziecie państwo również niespodzianki – ¬¬jeden utwór skomponowany przeze mnie pt. Pari Banu oraz arię Skołuby ze Strasznego dworu zinterpretowaną przez Aleksandra Ładysza w iście bajkowy sposób.
 
Ta niezwykła wyprawa ukazuje piękno wybranych dzieł kompozytora w nowym świetle. Wydobywa walory, które być może po raz pierwszy zauważymy wpisując je w barwy instrumentów etnicznych. W każdej bajce pragnęłam zostawić słuchaczowi przestrzeń dla tworzenia jego własnych, niepowtarzalnych opowieści. Mam nadzieję, że takie interpretacje dzieł Stanisława Moniuszki ukażą odbiorcom płyty wspólny, kulturowy alfabet, coś co jak baśń łączy, wywołując poczucie identyfikacji z innymi ludźmi bez względu na kontynent, z którego pochodzą. Zamiłowanie do niecodziennych opowieści niechaj zachęci osoby dotychczas niesłuchające muzyki Moniuszki do odkrycia tych dźwięków, a wielbicieli twórczości kompozytora do odczytania jej artystycznego przekazu na nowo. Pokochajmy Moniuszkę z bajki.” - dr hab. Maria Pomianowska
 
Cena
Ilość
49,99 zł
Galeria
Zapytaj o szczegóły
Imię i nazwisko:
E-mail:
Telefon:
Twoje pytanie:
Wpisz kod widoczny na obrazku:
weryfikator
Soliton - Krzysztof Karwasz
ul. Mazowiecka 6/1,
81-862 Sopot
NIP: 584-040-27-20


zamówienia i reklamacje: 507 191 943
tel. do biura: (058) 550 01 12
fax: 58 710 24 78
e-mail: digital@soliton.pl
nr konta bankowego: 85 2030 0045 1110 0000 0012 6130

© Soliton. Wszelkie Prawa Zastrzeżone. All Rights Reserved.