Poznaj Świat Muzyki: MOROCCO
POZNAJ ŚWIAT MUZYKI... nowa seria poświęcona muzycznej odsłonie kultur i narodów świata. Międzynarodowy charakter projektu jest doskonałym nośnikiem emocji oraz wiedzy o innych kulturach. Zachęcamy do muzycznej podróży dookoła świata!
Tracklista:
1. A lala Yalai
2. Qom Tara
3. Üskudar’a gider iken
4. Ya laure
5. Nassi Nasse
6. Hija mia mi
7. Baba Salah
8. La rosa enflorence
9. Dawina Bardake
JAWA Ensemble (Abdou Oardi, Lucyan, Adam Rozenman) to zespół, który narodził się spontanicznie w lipcu 2015. Jego zaczątkiem był duet instrumentalisty i wokalisty z Maroka o nazwisku Abdou (Abdelhak) Ouardi i Lucyana (Lucjana Wesołowskiego, muzyka z Łodzi), który wystąpił we Włoszech, Szwajcarii i Polsce. Do koncertu, który ów duet zaprezentował pod koniec lipca 2015 w Warszawie, dołączył Adam Rozenman, grający na wielu instrumentach perkusyjnych, w tym arabskich, tureckich, irańskich itd. Zespół ma na koncie występy w Maroku i Polsce. Abdou gra w nim na lutni arabskiej „oud” i cytrze arabskiej „quanun”, Lucyan zaś na sitarze i bansuri (instrumenty indyjskie).
Płyta prezentuje muzykę marokańską i basenu Morza Śródziemnego. Cały materiał muzyczny to utwory wokalne, często z długimi wstępami instrumentalnymi i improwizacjami. Abdou śpiewa w różnych językach, m.in. w dialekcie marokańskim języka arabskiego (derija, czyt. deriża), w ladino (język Żydów wygnanych z Hiszpanii), w językach berberyjskich i po turecku. Wzbogacają repertuar elementy instrumentalne, nawiązujące do tradycji indyjskiej, wprowadzane przez Lucyana, który inspiruje się tą tradycją od wielu lat.
Urodzony 07.12.1970 roku w Casablance Abdelhak (Abdou) Ouardi rozpoczął studia muzyczne w Konserwatorium Ben M'sik w wieku 10 lat. Następnie kontynuował studia w Państwowym Konserwatorium Muzycznym w mieście Rabat, gdzie uzyskał pierwszą nagrodę w klasie arabskiej lutni "oud". W 1991 Abdou Ouardi rozpoczął karierę jako nauczyciel oudu w Casablance. W 1992 roku przeniósł się do Safi, gdzie uczy gry na oudzie w konserwatorium od roku 2000. Uczył także w konserwatorium w mieście Essaouira. Prowadzi chór przy koncerwatorium w Safi, jest szefem marokańskiej komisji do spraw dziedzictwa muzycznego. W 2003 Abdelhak Ouardi zainicjował wiosenny festiwal muzyczny w Safi. Komponuje piosenki i utwory instrumentalne. Współtworzy belgijsko- marokański zespół "Flamart". Napisał po francusku podręcznik gry na oudzie, opublikowany przez francuskiego wydawcę JJ Rebillar.
Lucyan (Lucjan Wesołowski) urodził się 24.03.1954. Gra na wielu instrumentach strunowych, perkusyjnych i fletach. Nagrał ponad 20 CD i kaset ze swoimi utworami, które zostały wydane ponad 40 razy w 4 krajach (Polska, Włochy, Węgry i USA). W roku 2008 wydano w USA 6 DVD (z kursami jogi), których podkład muzyczny został skompletowany z jego nagrań, a jego muzyka była ilustracją muzyczną do filmów, spektakli teatralnych i programów TV. Lucyan występuje od ponad 40 lat, zaprezentował ponad 1.000 koncertów w Polsce, we Włoszech, w Szwajcarii, Irlandii, Finlandii, na Węgrzech, w Czechach, Maroku, Hiszpanii, Portugalii, Austrii i Niemczech. W roku 2007 TV POLONIA nagrała i wyemitowała wielokrotnie półgodzinny film poświęcony jego osobie (cykl „W stronę świata”). Jest także kompozytorem piosenek i piosenkarzem-balladzistą (I nagroda na festiwalu "Śpiewajmy Poezję" - Olsztyn 1984). Napisał książkę zatytułowaną "Moje ABC duchowości".
Adam Rozenman urodził się 01.03.1957. Gra na instrumentach perkusyjnych afrokubańskich, brazylijskich i bliskowschodnich. Uczył się gry w Izraelu, Brazylii, Burkina Faso i na Kubie, tam też zdobył pierwsze doświadczenia w dziedzinie występów na scenie. W Polsce grał z wieloma zespołami i muzykami, między innymi z zespołami "Cukunt" i "Alamut", z Magdą Piskorczyk, Krzysztofem Ścierańskim i Dimą Gorelikiem. Obecnie współtworzy etno-jazzowy zespół "Stilo", latynoski "Martin Simon Trio“, projekt „Tańce Snu”, zespół muzyki marokańskiej "JAWA Ensemble", a także big band "3275 kg Orchestra".